AIDS NASIL BULAŞIR

image

AIDS NASIL BULAŞIR?

AIDS nasıl bulaşır sorusu çok merak edilmektedir, AIDS cinsel yolla, kan yolu ile ve anneden bebeğe hamilelik sırasında ve emzirme ile bulaşır. HIV virüsü vücudumuza birçok şekilde bulaşabilir. Bunlar arasında en yaygın görüleni cinsel yolla bulaşan yoldur. Korunmasız oral, anal ve vajinal seks ile bulaşmaktadır. AIDS olan insanı dışardan bakarak anlayamayız bu sebeple her ilişkide korunmak en doğru olandır. HIV virüsünün bunların dışında bulaşma yolları ise anneden bebeğe bulaştığı da bilinmektedir. Bu bulaş ise hamilelikte ve ya süt emzirme esnasında olabilmektedir. Damar içi uyuşturucu kullanımında ortak enjektör paylaşımı, steril olmayan ortamlarda yapılan dövme piercing, manikür ve pedikür gibi işlemlerde, sağlık kuruluşlarında yapılmayan steril olmayan ortamlarda yapılan işlemlerde virüsün bulaşma riski bulunmaktadır.

AIDS bulaşma ihtimali yüzde olarak vakaların oranı % 45 cinsel yola bulaşmadır, 25 – 34 yaş grubunda aralığı daha çok bulaşın görüldüğü yaş grubudur. Sağlık bakanlığı istatistiğine göre 2021 Aralık ayına kadar HIV pozitif tespit edilen vakaların %81 erkek % 19 kadındır.

HIV bağışıklık sistemimizi baskılayan bir virüstür. Bu yüzden kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Tedavi olarak antiretroviral ilaç grubu kullanılmaktadır. Tedavide hasta her gün ilacını alır ve virüsün çoğalması engellenir. Vücuttan virüs tamamen atılmasa da saptanamayacak sayılara düşer.Tedaviye erken başlamak kişinin sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca diğer kişilere bulaştırması açısından da temastan sonra erken süreçte HIV testlerinin yapılması ve durumun belirlenmesi ve tedaviye başlanması önemlidir. Hastanın HIV testini yaptırmaması ya da önemsememesi sonucu HIV virüsü ilerleyip bağışıklık sistemini çökerterek AIDS evresine geçiş yapabilir. AIDS evresinde birçok fırsatçı hastalık ortaya çıkar. Ve tedavi süreci daha zor bir hale gelir.

HIV virüsü öpüşmekle, sarılmakla, aynı tabaktan yemek yemekle, aynı bardaktan su içmeyle, ortak kullanılan tuvaletlerden banyolardan, aynı kıyafetleri giymekle bulaşmaz. Hapşırmak ve öksürükle bulaşmaz çünkü solunum yolu virüsü değildir.

Yukarıda saydığımız herhangi bir riskli temasınız var ise mutlaka erken dönemde HIV testi yaptırmalısınız. HIV Testi yaptırmak ve ayrıntılı bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz. Laboratuvarlarımızdan randevu alarak HIV konusunda bilgi ve danışmanlık alabilir ve testlerinizi yaptırabilirsiniz.