WESTERN BLOT TESTİ

Western Blot Testi

HIV WESTERN BLOT TESTİ

Western Blot testi HIV testinde pozitif sonuç alındığında bu sonucu doğrulamak amacıyla yapılan laboratuvar testidir. HIV Western Blot testi HIV virüsüne ait proteinlerin olup olmadığını gösteren bir moleküler testtir. Şöylede diyebiliriz HIV Western Blot testi HIV doğrulama testidir. HIV Western Blot testi kişinin kanında HIV virüsüne ait proteinlere bakarak yapılır. Eğer bu proteinler western blot testinde saptandıysa sonuç pozitiftir, eğer bu proteinler western blot testinde saptanmadıysa sonuç negatiftir. HIV Western Blot testinin hassasiyeti düşük, özgüllüğü yüksektir. Bu şu anlama gelir Western Blot testi erken dönemde pozitifi bulamaz ama eğer pozitif sonuç veriyorsa kesindir. HIV virüsü ile temastan sonrasında ilk başta tarama amacı ile hassasiyeti yüksek 4.Jenerasyon HIV Duo Ultra veya HIV RNA PCR gibi testlerin saptadığı pozitif sonucu doğrulaması için biraz zaman geçmesi gerekebilir. Dolayısıyla yüksek hassasiyete sahip 4.Jenerasyon HIV Duo Ultra gibi ve HIV RNA PCR testinde alınan HIV pozitif sonucu, HIV Western Blot testi hemen uygulandığında doğrulanmayabilir. Bu gibi durumlarda HIV Western Blot testi 2-4 hafta sonra tekrar edilmelidir.

HIV Western Blot testi kişinin kanında özel işlemlerden sonra sgp120, sgp105, gp41, gp36, p31, p24, p17 gibi HIV virüsüne özgü proteinlere bakılarak yapılır. Bu proteinlerden bir kısmının tespit edilmesiyle HIV Pozitifliği doğrulanmış olur. HIV Western Blot testi dünya genelinde HIV doğrulama testi olarak “altın standart” bir testtir. Bu testin yapılmasının amacı HIV testlerinde yalancı pozitiflik olabilmesidir. Western Blot testi hassasiyeti düşük olduğu için ilk yapılacak HIV tarama testi olarak kullanılmaz.

HIV Western Blot testi İstanbulda Çapa, Beylikdüzü Beykent, Kadıköy Kozyatağı laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. HIV Western Blot testi tüm laboratuvarlarımızda 2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Elisa testi pozitif sonuç aldıysanız bizleri çağrı merkezimizden arayabilir yapılacak hiv doğrulama testleriniz için randevu ve bilgi alabilirsiniz.