HIV DUO ULTRA TESTİ

Hiv Duo Ultra testi

HIV DUO ULTRA TESTİ

HIV Duo Ultra testi virüsün p24 antijenini ve virüse karşı vücudun ürettiği antikorları en hassas duyarlılıkla ölçebilen 4. nesil HIV testidir. VIDAS cihazlarında çalışılan HIV Duo Ultra testi diğer 4. Nesil testler ile kıyaslandığında antikor ve p24 antijeni beraber ölçüp ayrı sonuç veren tek testtir. p24 antijeni HIV virüsüne ait bir protein parçasıdır. Vücuda giren HIV virüsü kendini kopyalayıp sayısını arttırdıkça p24 antijeni de çoğalır ve ölçüm değerine belli bir süre sonra ulaşır. HIV testlerinde en dikkat edilmesi gereken en önemli nokta budur. Yani her HIV testi aynı değildir. Yapılan testte neye bakıldığı ve testin ölçüm hassasiyeti erken dönemde virüsü tespit etmek için önem taşır.

HIV Duo Ultra testi şüpheli temastan 14. günden sonra yapılabilir. HIV p24 antijenini erken dönemde tespit edebilmektedir. HIV Duo Ultra testi 14. Gün ve sonrasında p24 antijeni tespit edebilmektedir. Testin ölçüm hassasiyeti erken dönemde HIV virüsünü tespit edebilmektedir.

HIV Duo Ultra testi güvenilirliği yapılan birçok bilimsel çalışmada %99.88 özgül güvenilirlik olarak çıkmıştır. HIV p24 antijenini tespit etmede ki hassasiyeti 0.66 IU/mL ‘dir. Bu yüzden temastan çok erken dönemde yapılabilmektedir. Erken dönemde virüsün varlığının ortaya konulması hem kişinin sağlığı açısından hem de cinsel temas yaşadığı kişilerin sağlığı açısından çok önemlidir.

HIV Duo Ultra testi sonucu birçok doktor tarafından kesin sonuç olarak görülmektedir. Bunun nedenide yapılan bilimsel çalışmalarda hata payının olmamasıdır. Biomeriux firmasına ait VIDAS cihazının stabil çalışmaları ve kontrolleri kendi içinde yapması da bunda önem taşımaktadır.


HIV Duo Ultra Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hiv Duo Ultra şüpheli temastan 14. gün ve sonrasında her zaman yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta en az 14 gün geçmesi gereklidir. Bizlere en çok sorulan sorulardan bir tanesi 20. gündeyim HIV Duo Ultra yapılabilir mi? 30. gündeyim HIV Duo Ultra yapılabilir mi? gibi sorulardır. Evet 14. Gün ve sonrasında her istediğinizde isterse 21 gün isterse 90 gün isterse 1 sene geçsin HIV Duo Ultra testi yapılabilir. Çünkü virüsün p24 antijenini ve antikoruna beraber bakmaktadır. Yani vücutta o anda p24 antijeni var ise onu tespit edecektir ya da p24 antijeni antikorlar tarafından maskelenmişse HIV antikorlarını tespit edecektir. Bu yüzden çok güvenilir bir testtir. Dünya Sağlık Örgütü tek başına p24 antijeni testi ve ya Anti HIV testi kullanılmasını önermektedir. Bu testler yerine HIV Duo Ultra gibi p24 antijen ve antikoru beraber bakan testlerin kullanılmasını önermektedir.


HIV Duo Ultra Testi Nerede Yapılır?

HIV Duo Ultra testi Çapa, Ataköy, Beylikdüzü Beykent ve Kadıköy Kozyatağın da bulunan laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. HIV Duo Ultra testi tüm laboratuvarlarımızda kanınızı verdikten 3 saat içerisinde sonucu çıkmaktadır. Diğer birçok laboratuvar gibi 1 – 2 günde değil erken sürede sonuç verebilmemizin nedeni tüm laboratuvarlarımız da HIV Duo Ultra testi çalışılan VIDAS cihazı bulunmasıdır. Çünkü birçok laboratuvar da VIDAS cihazı bulunmamaktadır ve başka laboratuvarlara kanınızı göndermektedir. Bu yüzden de sonucunuz geç çıkmaktadır.