ANTİ HIV TESTİ

Anti HIV Testi

ANTİ – HIV 1/2 Testi

Anti – HIV 1/2 testi HIV virüsüne karşı vücudumuzda bağışıklık sistemimizin üretmiş olduğu antikorları saptayan bir laboratuvar testidir. Laboratuvar biliminde Anti – Hiv 1/2 testi artık basit bir yöntemdir. Elisa testi ile yapılan Anti – HIV 1/2 testi ilişkiden en erken 45 günden sonra yapılmalıdır. HIV testi için çok daha fazla gelişmiş, daha erken sürede tespit etmeyi sağlayan ve virüsü direk saptayan test yöntemleri geliştirilmiştir.

Elisa testi herhangi bir virüse karşı bağışıklık sistemiz tarafından oluşan o virüse özgü antikorları tespit eden testtir. Kanda herhangi bir virüse karşı tespit edilen antikorlar kişiye o virüsün bulaştığı anlamına gelir. Ama bu tespit süresi kişide antikor oluşması için geçen, yani pencere dönemi olarak tanımlanan süre kişinin bağışıklık sistemiyle de doğrudan ilişkilidir. Örneğin HIV virüsü vücudumuza girdikten sonra belli bir pencere dönemi vardır. Anti – HIV testinde pencere dönemi ortalama 45 gün ile 90 gün arasındadır. Kişide Anti HIV testi 45 günden sonrasında oluşan antikorları tespit edebilir seviyeye gelir. Ama her kişide HIV antikorlarının tespit süresi değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden Anti - HIV 1/2 testi HIV virüsü için erken dönemde tespit için kullanılmaz.

Anti HIV testi yapıldığında antikorların pozitif çıkması HIV virüsünün kişide varlığına güçlü bir kanıttır. Ancak bazen Anti - HIV 1/2 testinde alınan pozitiflikler yalancı pozitif olabilir. Örneğin başka bir virüse karşı gelişen antikorlar elisa testinde anti-HIV antikorlarıyla karıştırılabilir. Anti – HIV 1/2 testi pozitif çıkarsa kişiye mutlaka daha üst düzey HIV testi ile mutlaka test tekrarlanmalı ve HIV doğrulama testi olan HIV Western Blot Testi yapılmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü tek başına antikor bakan elisa testini önermemektedir. Bunun yerine mutlaka p24 antijenine ve antikora bakan testler önerilmektedir.


Anti HIV Testi Kaç Olmalı?

Anti HIV Testi sonucunuz 0.90 altında olmalıdır ve bu değer elisa testi normal değeri olarak NEGATİF anlamına gelir. 0.90 – 1.10 arasında ki değer sınırda olarak kabul edilir. >1.10 üzerindeki değerler ise POZİTİF olarak kabul edilir. Test sonucunuzu test yaptırdığınız laboratuvara yorumlatabilirsiniz.


Anti HIV Testi Nasıl Yapılır?

Anti HIV testi kişiden alınan kanın serum işlemleri yapıldıktan sonra elisa testi ile HIV virüsüne karşı üretilmiş antikorları tespit etmek için yapılır. Antijen ve antikor bağlanmasına dayalı olan elisa yöntemi işlemlerin bitiminde HIV virüsüne karşı kanda antikor var ise renklenme yapar ve elisa cihazları bu renklenmeyi okur.

Mavi Laboratuarlar Grubunun tüm şubelerinde p24 antijen ve antikora beraber bakan 4.nesil VIDAS HIV Duo Ultra Testi yapılmaktadır. HIV Duo Ultra testi 3 saate tüm laboratuvarlarımızda sonuçlanmaktadır. Test hakkında ayrıntılı bilgi almak için HIV Duo Ultra Testi sayfamızı okuyabilir ve ya çağrı merkezimizden bizleri arayabilirsiniz.