HIV TESTİ

HIV Testi

HIV TESTİ

HIV testi kan alınarak laboratuvar cihazlarıyla kontrol edilen ve HIV virüsü varlığını ortaya koyan testtir. HIV testi yapılması için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler erken dönemde direk virüsün varlığına bakan testler ve ya dolaylı olarak virüse karşı vücudumuzun üretmiş olduğu antikora bakan testlerdir. HIV testi yapılmadan önce mutlaka şüpheli temastan geçen süre önemlidir. Halk arasında HIV testi halk arasında genelde elisa testi olarak bilinmektedir. AIDS testi olarak da söylenmektedir ama doğru olan HIV testidir. Çünkü testler HIV virüsünün antikoru, HIV RNA ve ya p24 antijenine bakmaktadır.

HIV testi hastalığı tespit etmek anlamında şüpheli temas sonrasında mutlaka yapılması gereklidir. Laboratuvar cihazlarının gelişmesi ile günümüzde erken dönemde yapılabilen HIV testleri mevcuttur. Doğru zamanda doğru testi yaptırmak önem taşır. Çünkü yalancı negatif gibi bir durum ortaya çıkar. Bunun sebebi kişi HIV virüsünü taşımasına rağmen süresinde yapılmayan yöntemle testin yapılmış olmasıdır. Bu yüzden HIV testi olmadan bilgi ve danışmanlık almak gereklidir. Hangi testin sizin sürenize uygun olduğunu tespit etmek önemlidir.

Hangi HIV testi dendiğinde temas sürenize uygun yapılması gereken HIV testidir. HIV Testi yaptırma süreci biraz zordur sizleri anlıyoruz. Ama testi yaptırmamak eğer virüsü taşıyorsanız bu süreçte ilerlemesine ve sizi daha zor bir tedavi sürecine sokacaktır. Bu açıdan mutlaka temas sonrasında erken tanı HIV testinizi yaptırmalısınız.


HIV Testi Nasıl Yapılır?

HIV Testi hastanın damarından alınan kan ile özel laboratuvar cihazlarında yapılır. Alınan kan laboratuvarda özel işlemlere girerek virüsün RNA ve ya p24 antijeni ve ya virüse karşı üretilmiş antikorlara bakmaktadır. Parmak ucundan alınan kan ile yapılan HIV testleri basit eczaneden alınan hamilelik testlerine benzer bu yüzden daha ucuzdur ve sonuçları kesin değildir. Bu basit testler çok gelişmiş olmadığı için yalancı pozitif oranı fazladır ve sonuç mutlaka gelişmiş laboratuvar cihazlarında yapılan testler ile doğrulanmalıdır.


HIV Testi Pozitif Çıkarsa Ne Olur?

HIV testi pozitif çıkarsa ilk yapılan cihazda test tekrarlanır. İkinci yapılan testte pozitif çıkarsa hasta aranır ve laboratuvara davet edilerek doktorlarımız tarafından konuyla ilgili açıklamalar yapılır. Hastadan kan alınarak HIV Western Blot testi yani doğrulama testi yapılır. Sonuç çıktıktan sonrasında hasta laboratuvara davet edilerek Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji doktorlarımız tarafından HIV/AIDS süreci ayrıntılı bir şekilde anlatılır ve tedavi için yönlendirmesi yapılır. Başka bir sağlık merkezinde elisa testi pozitif çıkarsa ve testinizin sonucunun yalancı pozitif olup olmadığı konusunda şüpheleriniz varsa, laboratuvarlarımızı arayarak yapılması gereken HIV doğrulama testi western Blot testi ve diğer HIV testleri ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

Eczanelerde HIV testi bulunmamaktadır nedeni ise basit olan bu testlerin sonucunun kesin olmayacağı için Sağlık Bakanlığı yönetmelikleri gereği eczanede HIV testi satışı yasaktır. HIV testi yapmaya yetkili merkezler özel hastaneler ve laboratuvarlardır.


HIV Testi Ne Zaman Belli Olur?

HIV testi laboratuvarlarımız da 3 saat içerisinde sonucu çıkmaktadır. Birçok sağlık merkezin de 1 – 2 gün içerisinde çıkmaktadır. Kanları biriktirerek toplu bir şekilde cihazlara konulduğu için ya da alınan kanı merkezlerinde HIV testi yapmaya uygun cihazlar bulunmadığı için başka bir laboratuvara gönderdiği için süresi uzamaktadır. Laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde alınan kan bekletilmeden hemen cihazlara konulmaktadır ve bu yüzden 3 saat içerisinde HIV testi sonucunuz çıkmaktadır.


HIV ilişkiden kaç gün sonra belli olur?

HIV ilişkiden en erken 9. günden sonra HIV PCR testi ya da 14. günden sonrasında VIDAS HIV Duo Ultra testi ile tespit edilebilir. Güvenilirliği yüksek olan HIV PCR ve HIV Duo Ultra Testi ile ilgili ayrıntılı bilgi için diğer sayfalarımızı okuyabilir ve ya çağrı merkezimizden bizleri arayabilirsiniz.