AIDS BELİRTİLERİ

image

AIDS BELİRTİLERİ

AIDS Belirtileri HIV virüsü vücudumuza girdikten sonra bağışıklık sistemimiz üzerinde etkilerini arttırdıkça görülmeye başlar. Vücudumuz da fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu fırsatçı enfeksiyonların yaptıkları belirtiler olarak görülmektedir. Ama bu enfeksiyonların hepsi ayrı hastalıklara yol açabilmektedir. Genel kullanımda HIV ile ilgili tüm hastalıklar genel olarak AIDS olarak anılmaktadır. Aslında HIV virüsü vücuda alındıktan sonra geçirilen tüm dönemler HIV enfeksiyonu, bunun son aşamasına AIDS evresi denilir. AIDS evresinde vücudumuz da bağışıklık eksikliği iyice belirgin bir hale gelir. Ve bu evrede AIDS belirtileri daha yoğun bir halde vücutta kendini göstermeye başlar. Virüs kaynaklı vücut direnci düşmeye başladıkça normalde zararsız olan ve kendiliğinden geçen birçok hastalık ortaya çıkmaya başlar.


En çok görülen AIDS Belirtileri şunlardır ;

  • Kas ağrıları ve halsizlik
  • Baş Ağrıları
  • Kilo kaybı
  • Ateş
  • Gece terlemesi
  • İshal
  • Deride döküntüleri
  • Ağızda, boğaz da ve dilde mantar enfeksiyonları
  • Lenf bezlerinde şişme

AIDS Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

AIDS belirtileri kaç günde ortaya çıkar en çok sorulan sorular arasındadır. HIV virüsü vücuda girdikten yaklaşık 2 hafta ile 6 hafta içerisinde aids belirtileri başlar ve ortaya çıkar. HIV virüsü vücuda girdikten sonrasında bağışıklık sistemimizi hedef alır. Virüsün bağışıklık sistemiz üzerinde ki etkisi arttıkça AIDS belirtileri ortaya çıkmaya başlar. İlk AIDS belirtileri vücutta gribe çok benzeyen belirtilerdir ateş, gece terlemesi, baş ağrısı ve halsizlik sık görülenler arasındadır. AIDS belirtileri kaşıntı olarak ciltte lekelenmeler ve döküntüler görülebilir. Belirtiler vücudun bağışıklık direnci düştükçe daha fazla ortaya çıkmaya başlar Bu görülen belirtiler birçok hastalıkta da olabileceği için genellikle çok önemsenmez. Bu yüzden kişinin aklına AIDS şüphesi gelmemektedir. Ancak unutulmamalıdır ki kişi 2 ila 10 yıl boyunca hiçbir belirti görmeyebilir. Bu yüzden belirtilerle hareket etmek doğru değildir. Eğer şüpheli bir cinsel birlikteliğiniz var ise mutlaka HIV testi yaptırmalısınız.


Kadınlarda AIDS Belirtileri

Kadınlarda AIDS belirtileri özellikle halsizlik, ateş, baş ağrısı gibi grip benzeri görülebilir. Kadınlarda görülen bu belirtiler kendiliğinden genelde birkaç hafta içinde geçer. Ense, koltuk altı ve kasıklarda lenf bezlerinde şişme olabilmektedir. Lenf bezlerimiz vücudumuzda hastalıklarla savaşmakla görevlidir. HIV virüsü bağışıklık sistemimize etki ederek hastalıklarla savaşmamızı zorlaştıracağı için kadınlarda AIDS belirtileri arasında bu hastalıklar fırsatçı enfeksiyon olarak geçer. AIDS ileri evrelerinde bu hastalıklar arasında zatürre, tüberküloz ve hepatit C görülmeye başlar. Bazen de grip gibi hastalıkları tedavi etmek zorlaşabilir. Ateş ve gece terlemeleri sıkça görülür. HIV bulaşmış olan kadınların üreme sisteminde de sıkıntılar görülebilir. Adet döngüsü bozulabilir veya tamamen durabilir. Kadınlar da ara kanamalarda görülebilmektedir Bakteri ve mantar enfeksiyonlarında artış görülebilir. Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından da risk artar.


Erkeklerde Aids Belirtileri

Erkeklerde AIDS belirtileri arasında halsizlik, ateş ve baş ağrısı en sık görülenler arasındadır. HIV bulaştığını bilmeyen erkeklerin de virüsü başkalarına bulaştırma riski yüksektir. Unutmayın ki, HIV kan veya cinsel temas yoluyla bulaşır. HIV bulaştıktan sonra, AIDS belirtileri kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre 2 - 10 yıl, hatta bazen daha uzun bir süre sonra ortaya çıkar. HIV bulaştığı vücutta çeşitli hücrelere, özellikle CD4 kan hücrelerine yerleşerek çoğalır. Zarar gören CD4 hücreleri giderek azalır ve bunun sonucu olarak vücudun bağışıklık sistemi yıkıma uğrar.

Vücut direnci zayıflayan hastada, normalde zararsız olan, hafif geçen ya da ender rastlanan bazı hastalıklar belirir. Ayrıca lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, yara ve lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük görülür. Tüberküloz, pamukçuk, diğer bakteri ve mantar türevi hastalıklar olarak fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkar. Kaposi sarkomu ve bazı lenfoma türevleri AIDS belirtilerini düşündürebilir.


AIDS Belirtileri Resimli

AIDS belirtileri resimli olarak yapılan birçok arama motorlarında görsellerde birçok zayıf hastalıkların son hallerini gösteren resimler çıkmaktadır. AIDS’li hasta fotoğrafları gibi ar5amalar yapıp çıkan resimlerle kendinizi çok fazla korkutmayın çünkü AIDS tedavisi olan bir hastalık tablosu artık. Bu yüzden araştırma yaparken her okuduğunuza ve gördüğünüze inanıp psikolojinizi bozup kendinizi çıkmaz bir obsesyona sokmayın. Eğer şüpheli bir temasınız olduysa doğru bilgi almak ve doğru zamanda erken tanı testi olmak için bizleri arayabilirsiniz…

Sizi dinlemeye hazırız!